Strzelce Opolskie (stacja kolejowa)


Strzelce Opolskie to ważna stacja kolejowa, zlokalizowana w miejscowości Strzelce Opolskie, która znajduje się w województwie opolskim. W obrębie administracyjnym stacja ta należy do powiatu strzeleckiego oraz gminy Strzelce Opolskie, co podkreśla jej znaczenie w lokalnej infrastrukturze transportowej.

W kontekście klasyfikacji PKP, Strzelce Opolskie uzyskały kategorię dworca regionalnego, co oznacza, że pełnią istotną rolę w obsłudze podróżnych, umożliwiając im łatwy dostęp do różnych linii kolejowych.

Historia

„Strzelce Opolskie otrzymały swoje pierwsze połączenie kolejowe w drugiej części lat 70. XIX wieku. 1 października 1878 roku zrealizowano pierwszy transport towarowy na trasie Opole – Strzelce Opolskie. Wkrótce po tym, zbudowano dodatkowy odcinek linii, który prowadził z Opola w kierunku Górnego Śląska. 15 maja 1879 roku uruchomiono nowy fragment linii Strzelce Opolskie – Paczyna – Pyskowice, gdzie na początku istniał jedynie jeden tor, a z biegiem lat dodatkowymi torami połączenie to uległo poprawie. 15 maja 1880 roku nastąpiła dalsza rozbudowa, bowiem wówczas linię przedłużono do Bytomia, co pozwoliło stacji Strzelce Opolskie na nawiązanie relacji z Górnym Śląskiem. W tym samym okresie powstał pierwszy dworzec kolejowy w Strzelcach Opolskich.

Na początku XX wieku ruszyła budowa linii kolejowej 175. 15 listopada 1912 roku uruchomiono jej pierwszy odcinek ze Strzelec Opolskich do Fosowskich (przez Rozmierkę), następnie, 1 lipca 1934 roku, otwarto kolejny fragment do Kłodnicy (Kędzierzyn Koźle) – Leśnica, a 11 (lub 10) czerwca 1936 roku zakończono budowę odcinka Strzelce Opolskie – Leśnica, co umożliwiło dostęp do Kędzierzyna-Koźla. W 1935 roku wzniesiono nowoczesny dworzec, który funkcjonuje do dzisiaj.

Kolej w Strzelcach Opolskich dynamicznie się rozwijała zarówno w okresie dwudziestolecia międzywojennego, jak i w epoce PRL. 3 października 1960 roku zelektryfikowano trasę z Gliwic do Wrocławia przez Pyskowice, Strzelce Opolskie oraz Opole, a wkrótce uruchomiono elektryfikację kolejnych linii. Od 11 lipca 1984 roku na trasie Strzelce Opolskie – Fosowskie mogły już kursować pociągi elektryczne.

Niestety, w latach 90., kiedy polski system kolejowy przeżywał trudności, budynek dworca zaczął podupadać. Z tego powodu zamknięto poczekalnię, toaletę publiczną oraz przechowalnię bagażu, a wiele bocznic kolejowych zostało zlikwidowanych. 23 czerwca 2000 roku przestały obowiązywać bezpośrednie połączenia do Kędzierzyna Koźla oraz Fosowskiego.

W latach 2013–2014 w ramach modernizacji linii kolejowej z Błotnicy Strzeleckiej do Opola Groszowice, stacja oraz perony zostały gruntownie zreformowane. Stan linii kolejowej Gliwice Łabędy – Opole Groszowice uległ poprawie, co pozwala pociągom na osiąganie prędkości do 120 km/h. Ta modernizacja wpłynęła na zwiększenie liczby połączeń pociągów pospiesznych TLK oraz InterCity.

Ruch pociągów

Stacja kolejowa pełni rolę kluczowego węzła komunikacyjnego, obsługując zarówno pociągi dalekobieżne, takie jak PKP Intercity, jak i osobowe realizowane przez Polregio. Ten punkt na mapie kolejowej rozciąga się na istotnym szlaku o nazwie C-E30, który łączy Berlin/Drezno z Wrocławiem, Opolem, Katowicami, Krakowem, aż po Kijów.

W chwili obecnej, przez stację w Strzelcach Opolskich przejeżdżają wszystkie pociągi pośpieszne obsługujące trasę z Wrocławia do Przemyśla poprzez Opole, Katowice i Kraków. Dodatkowo, pociągi Regio kursują na relacji Opole Główne – Strzelce Opolskie – Gliwice, co znacznie ułatwia podróżowanie między tymi miejscowościami.

Ruch pasażerski

Ruch pasażerski na stacji kolejowej w Strzelcach Opolskich jest tematem godnym szczegółowego omówienia. W ostatnich latach stacja ta zauważyła różne zmiany w liczbie pasażerów, co może budzić zainteresowanie w kontekście transportu publicznego.

RokIlość pasażerów na dobę
2018700 do 999
20221000

Analizując dane dotyczące ilości pasażerów, można zauważyć, że w roku 2018 liczba pasażerów na dobę wynosiła od 700 do 999. Natomiast w roku 2022 wzrosła do 1000, co sugeruje rosnące zainteresowanie korzystaniem z transportu kolejowego w regionie.

Przypisy

  1. Urząd Transportu Kolejowego: Wymiana pasażerska - Dane o stacjach 2022. [dostęp 17.09.2023 r.]
  2. Urząd Transportu Kolejowego: Wymiana pasażerska na stacjach w Polsce w 2018 r.. 27.01.2020 r. [dostęp 30.01.2020 r.]
  3. Wykaz stacji pasażerskich wraz z ich kategoryzacją oraz określeniem dostępności do obiektu, l.p. 434

Oceń: Strzelce Opolskie (stacja kolejowa)

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:16