Andrzej Jan Zachwieja, który przyszedł na świat 5 czerwca 1959 roku w Strzelcach Opolskich, jest wybitnym polskim zootechnikiem. Jego specjalizacja obejmuje różnorodne aspekty hodowli bydła, a w szczególności koncentruje się na odporności cieląt w ich wczesnym okresie życia oraz na produkcji mleka i mięsa. Niezmiernie istotne w jego pracy są także badania dotyczące zmienności składu mleka oraz siary krów, co ma kluczowe znaczenie dla jakości produktów pochodzenia zwierzęcego.
Warto również podkreślić, że Andrzej Zachwieja pełni funkcję nauczyciela akademickiego, będąc związanym z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. Jego wkład w edukację i badania naukowe jest nieoceniony, a doświadczenie oraz wiedza, które przekazuje studentom, mają istotne znaczenie dla przyszłości polskiej zootechniki.
Życiorys
Andrzej Zachwieja urodził się w 1959 roku w Strzelcach Opolskich. Po ukończeniu szkoły podstawowej, kontynuował swoją edukację w Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego, które zakończył w 1978 roku. Następnie podjął studia na Wydziale Zootechnicznym Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę naukową i dydaktyczną w 1984 roku, najpierw jako asystent stażysta, później awansując na stanowisko asystenta oraz starszego asystenta.
W 1993 roku uzyskał stopień doktora na Wydziale Zootechnicznym, na podstawie rozprawy zatytułowanej „Uwarunkowania zmienności składu siary krów i poziomu frakcji białkowych w surowicy krwi cieląt”, której promotorem był prof. dr hab. Tadeusz Szulc. Rok później, w 1994 roku, został powołany na stanowisko adiunkta.
W 2005 roku Rada Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt nadała mu stopień naukowy doktora habilitowanego nauk rolniczych w zakresie zootechniki, na podstawie rozprawy habilitacyjnej zatytułowanej „Współzależność między cechami fizykochemicznymi i biologicznymi siary krów a poziomem immunoglobulin w surowicy ich cieląt”. Od 1 lipca 2008 roku sprawuje funkcję profesora nadzwyczajnego.
Andrzej Zachwieja ukończył również Podyplomowe Studium Doskonalenia Pedagogicznego. Brał udział w intensywnych stażach, w tym 6-miesięcznym stażu produkcyjnym oraz 4-miesięcznym stażu naukowym na Królewskim Rolniczo-Weterynaryjnym Uniwersytecie w Kopenhadze. Ponadto uczestniczył w krótkoterminowych stażach naukowych na uniwersytetach w Rostoku oraz Brnie.
Jego aktywność naukowa obejmuje uczestnictwo w ponad 60 krajowych oraz zagranicznych konferencjach i sympozjach naukowych, a także seminariach dedykowanych producentom mleka i bydła mięsnego. Od 2005 roku pełni funkcję członka Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej ds. Studentów oraz przewodniczącego Wydziałowej Komisji Skrutacyjnej.
Jest także członkiem Zarządu Sekcji Chowu i Hodowli Bydła Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego od 2006 roku oraz Rady Redakcyjnej czasopisma „Vyzkum Skotu” (Cattle Research) w Czechach od 2008 roku. Ponadto, od 2012 roku pełni obowiązki dziekana Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Dorobek naukowy i odznaczenia
Andrzej Zachwieja to znacząca postać w świecie akademickim, której dorobek naukowy obejmuje ponad 170 różnych opracowań, w tym referaty oraz doniesienia naukowe. W jego kolekcji znajduje się również 59 oryginalnych prac twórczych, jeden podręcznik, sześć monografii i jeden skrypt. W trakcie swojej kariery pełnił funkcję opiekuna dla 22 prac magisterskich oraz pięciu inżynierskich.
Jego wkład w rozwój nauki jakie wniósł, uwidacznia również fakt, że pod jego kierunkiem dwie osoby obroniły rozprawy doktorskie. Ponadto, był recenzentem w trzech zakończonych przewodach doktorskich, a także zyskał powołanie jako recenzent w kolejnych trzech przewodach.
Dodatkowo, Andrzej Zachwieja jest autorem wielu recenzji artykułów publikowanych w kraju oraz za granicą, co podkreśla jego zaangażowanie w promowanie wysokiej jakości badań w obszarze jego specjalizacji.
W uznaniu za swoją pracę badawczą, otrzymał on sześć nagród rektora, a także Złotą i Srebrną Odznakę Związku Młodzieży Wiejskiej. Jego osiągnięcia zostały docenione również poprzez odznaczenie „Zasłużony dla Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu” oraz Srebrny Medal za Długoletnią Służbę.
Przypisy
- Prof. Andrzej Jan Zachwieja, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 29.10.2013 r.]
- Władze WBiHZ UP we Wrocławiu w latach 2012-2016 [on-line] [dostęp: 27.10.2013 r.]
- Współzależność między cechami fizyko-chemicznymi i biologicznymi siary krów a poziomem immunoglobulin w surowicy ich cieląt w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 27.10.2013 r.]
- Uwarunkowania zmienności składu siary krów i poziom frakcji białkowych w surowicy krwi ich cieląt w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 27.10.2013 r.]
- a b c d e f Biografia na stronie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. up.wroc.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-31)] [dostęp: 27.10.2013 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Danuta Przywara | Hubertus Mynarek | Gustav Meyer | Jacek Semaniak | Romuald JończyOceń: Andrzej Zachwieja