Adamowice (Strzelce Opolskie)


Adamowice, znane także jako Adamowitz w języku niemieckim, stanowi ważną dzielnicę miasta Strzelce Opolskie. Współczesne Adamowice funkcjonuje jako sołectwo w ramach gminy Strzelce Opolskie.

Do roku 1926 miejscowość ta istniała jako odrębna wieś, z bogatą historią i unikalnym charakterem.

Nazwa

Adamowice to miejscowość, której nazwa ma swoje korzenie w męskim imieniu Adam. Końcówka „ice” wskazuje na słowiańskie nazwiska patronimiczne, które wywodzą się od imion głowy rodu, w tym przypadku Adama.

W polskim nazewnictwie Adamowice oraz w wersji niemieckiej Adamowitz znajdziemy w publikacjach z 1896 roku, gdzie śląski autor Konstanty Damrot odnosi się do lokalnych nazw miejscowych na Śląsku.

Warto zauważyć, że Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, wydany w latach 1880-1906, także dokumentuje zarówno polską nazwa Adamowice, jak i niemiecką Adamowitz.

W okresie międzywojennym obydwie formy nazwy, Adamowitz i Adamowice, były powszechnie używane, co wskazuje na ich równoległe funkcjonowanie w nazewnictwie lokalnym.

Historia

Historia Adamowic, miejscowości o bogatej przeszłości, sięga daleko w przeszłość. Najstarsza znana wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1235 roku, z dokumentu wystawionego przez księcia Władysława opolskiego z dnia 29 marca.

Ważnym wydarzeniem w historii Adamowic było oddanie do użytku szkoły w dniu 30 grudnia 1867 roku. Szkoła ta została ufundowana przez proboszcza strzeleckiej parafii pw. św. Wawrzyńca, Augustina Bertzik. Budynek szkoły, który został rozbudowany w 1900 roku, zniszczony w czasie II wojny światowej, a następnie odbudowany, obecnie nosi nazwę Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Janusza Korczaka.

25 września 1926 roku wieś została przyłączona do miasta Strzelce Opolskie, co znacząco wpłynęło na jej rozwój i integrację z większym ośrodkiem.

Interesującym znaleziskiem w Adamowicach jest cmentarzysko, które datowane jest na przełom epoki brązu i żelaza, co świadczy o długiej historii osadnictwa na tym terenie.

Przypisy

  1. Das Genealogische Orts-Verzeichnis: Strzelce Opolskie (stan na 27.03.2011 r.).
  2. WŚRÓD STRZELECKICH ZABYTKÓW (stan na 30.12.2008 r.).
  3. Strzelce Opolskie ... jakie były kiedyś?. strzelceopolskie.scholaris.pl. [dostęp 17.09.2008 r.]
  4. Adamowice - ortsliste genealogienetz.de.
  5. Adamowice w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego. Tom I str.22.
  6. Konstanty Damrot, „Die älteren Ortsnamen Schlesiens, ihre Entstehung und Bedeutung: mit einem Anhange über die schlesisch-polnischen Personennamen: Beiträge zur schlesischen Geschichte und Volkskunde”, Verlag von Felix Kasprzyk, Beuthen 1896, s. 53.
  7. [Powiat Strzelecki, nr 14(40)/16 lipca 2005].

Pozostałe obiekty w kategorii "Dzielnice":

Nowa Wieś (Strzelce Opolskie) | Suche Łany | Farska Kolonia | Mokre Łany

Oceń: Adamowice (Strzelce Opolskie)

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:15